Alan adı nedir?

İnternet üzerinde işletmenizi ve markanızı yansıtan sistemdir. Marka tesciliniz ile birlikte kurumsal kimliğinizi ve markanızı yansıtan .com.tr ve .com uzantılı alan adlarınızın rezervasyon ve tahsis işlemi sağlanır.

  • Genel alan adları: .com, .net, .org, vb.
  • Ülke kodu uzantılı alan adları: .com.tr, .istanbul, .ist, .co.uk, .eu, vb.

Alan adı tahsis işleminin avantajları?

  • Alan adı tahsis işlemi ile internet üzerinde dünyaya açılırsınız.
  • Tescilsiz markalara ve taklitlere karşı işletmenizi ve markanızı korur.
  • Ticari hayatınızda rakipleriniz karşısında riskleri yok eder.
  • Markanızın değerini ve işletmenizin rekabet gücünü arttırır.
  • Kurumsal eposta kullanım imkanı yaratır.
  • İşletmenizin ve markanızın tanıtım ve reklam imkanlarını arttırır.

Alan adı uyuşmazlık çözümleri

  • Size ait olduğunu düşündüğünüz bir ibareyi başkası alan adı olarak aldığında WIPO veya Türkiye’de yer alan Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcılar (UÇHS) nezdinde gerekli belgeler ışığında başvurular hazırlanarak avukatlarımız aracılığıyla şikayetler dosyalanabilmektedir.

Anadolu Patent Hizmetleri

Alan adı araştırması, alan adı tahsis işleminin ilk ve en önemli basamağıdır.

Öncelikli olarak alan adı olarak düşündüğünüz markanızı tarafımıza iletmeniz ile önceki kayıtlar üzerinden araştırma yapılacaktır. Bu araştırma ile tahsis edilmesi istenilen alan adının daha önce başkası adına kayıtlı olup olmadığı tespit edilecektir. Bu sayede başvuru aşamasından önce olası riskler analiz edilebilmekte ve yol haritası çizilerek alternatif çözümler sunulabilmektedir.

Araştırma neticesinde herhangi bir olumsuzluk olmadığı durumlarda başvuru yapılarak adınıza alan adı tahsisi 1-10 yıllığına sağlanır. Eğer alan adı özel bir durum ve ve belge gerektiyorsa alan adı başvurusundan önce bunların tamamlanması gerekmektedir.

  • *.com.tr, *.tr ve *.com alan adları için marka tescil veya başka bir şart aranmamaktadır, ilk başvuran alır ilkesi uygulanmaktadır.

Diğer alan adları için lütfen bilgi alınız.

WIPmark® İzleme Hizmetimiz ile alan adlarınıza benzer veya taklitlere karşı izlenmekte ve korunma sağlanmaktadır.

Detay için hizmetimize ilişkin sayfayı inceleyebilirsiniz, lütfen tıklayın.

Hak sahibi olduğunu düşündüğünüz alan adları içi WIPO (gTLDs) veya Türkiye’de (*.tr uzantılı) yer alan internet alan adı uyuşmazlık merkezleri nezdinde yasal işlemler yapılabilmektedir.

Tahsis edilen alan adları, sistem ve tercihe göre 1-10 yıllık süreler için yenilenir. Süreleri içerisinde yenilenmeyen alan adları hükümden düşerek başkalarının kullanımına açılır.

Şirketinize ait tüm alan adlarının yönetimi uzmanlarımızca yapılarak hak kaybına uğramanız engellenir.