ULUSLARARASI MARKA

Uluslararası marka başvurusu nedir?

Markalar yalnızca tescil edildikleri ülkelerde korunurlar. Marka sahiplerinin markalarını korumak istedikleri ülkelerde de tescil ettirmeleri gerekmektedir. Yurtdışında marka tescili için 5 farklı sistem bulunmaktadır. Aynı anda pek çok ülkede başvuru imkanı sağlayan sistemlerle, tek bir dilde tek bir başvuru yapılarak evrak işleri ciddi anlamda azalmakta, zaman ve özellikle maliyet açısından avantajlar oluşmaktadır.

ANADOLU PATENT olarak biz, yurtiçinde tescilli veya tescilsiz mevcut markanızı yurtdışında belirlediğiniz, özellikle İHRACAAT yaptığınız ülkelerde tescil hizmeti ile markanızın korunmasını sağlamaktayız.

Tescilin avantajları?

Yatırımlarınızın ve emeklerinizin güvenceye alınması, ihracat esnasında gümrüklerde mallarınıza el konulmaması, bürokratik işlemlerinizin hızlandırılması  ve art niyetli kişilere karşı işletmenizi güvence altına alarak başkalarının haklarına tecavüz unsuru oluşturmadan güvenle ticari hayatınızı sürdürebilmek için marka tescili mutlaka yaptırılmalıdır.

 • Marka Tescil Belgesi ile markanız resmiyet kazanır.
 • Tescilsiz markalara ve taklitlere karşı işletmenizi ve markanızı korur.
 • Markanın izinsiz kullanımı neticesinde oluşan haksız kazanç girişimlerini engeller ve yaptırımların uygulanmasına imkan sağlar.
 • Devlet hibe ve desteklerinden yararlanılmasını sağlar.
 • Ticari hayatınızda rakipleriniz karşısında riskleri yok eder.
 • İhracat esnasında olası uyuşmazlık risklerini engeller.
 • Markanızın değerini ve işletmenizin rekabet gücünü arttırır.
 • Markalaşma ile kurumsallaşmayı hızlandırır.

Türkiye dahil mevcutta 106 ülkenin üye olduğu ve üye sayısının gün geçtikçe arttığı bir sistemdir. Tek bir başvuru ile istenildiği kadar ülke seçilebilir. Mevcut başvuruya daha sonra ek ülkeler de eklemek mümkündür. Başvuru işlemleri TÜRKPATENT aracılığı ile yapılmakta ve merkezi Cenevre, İsviçre olan Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) tarafından yürütülmektedir.

Yapılacak başvuru için Türkiye’de aynı marka ile bir başvuru ya da tescil zorunluluğu bulunmaktadır. Tescil, 5 yıl boyunca Türkiye’de yapılan başvuru veya tescile bağımlı olacak ve Türkiye’deki markanın geçersiz olması durumunda, geçerliliğini kaybedecektir. Ancak, 5 yılın bitimi ile uluslararası tescil bağımsız hale gelecektir.

İşlemlerin tek bir kurum tarafından yürütülüyor olmasından kaynaklı işlemlerin daha kolay olması, maliyetin ve evrak sayısının azlığı ile doğrudan yapılacak ulusal başvurulara göre daha avantajlıdır.

Üye ülkeler:

ABD (US), Almanya (DE), Afganistan (AF), Antigua ve Barbuda (AG), Arnavutluk (AL), Avrupa Birliği* (EM), Avustralya (AU), Avusturya (AT), Azerbaycan (AZ), Bahreyn (BH), Belarus (BY), Benelüks** (BX), Bhutan (BT), Birleşik Arap Emirlikleri (AE), Bonaire,Sint Eustatius ve Saba (BQ), Bosna-Hersek (BA), Botsvana (BW), Brezilya (BR), Brunei Darussalam (BN), Bulgaristan (BG), Cezayir (DZ), Curaçao (CW), Çekya (CZ), Çin (CN), Danimarka (DK), Endonezya (ID), Ermenistan (AM), Estonya (EE), Fas (MA), Filipinler (PH), Finlandiya (FI), Fransa (FR), G. Kıbrıs Rum Yön. (CY), Gambiya (GM), Gana (GH), Guernsey (GG), Güney Kore (KR), Gürcistan (GE), Hırvatistan (HR), Hindistan (IN), İngiltere (GB), İran (IR), İrlanda (IE), İspanya (ES), İsrail (IL), İsveç (SE), İsviçre (CH), İtalya (IT), İzlanda (IS), Jamaika (JM), Japonya (JP), Kamboçya (KH), Kanada (CA), Karadağ (ME), Kazakistan (KZ), Kenya (KE), Kırgızistan (KG), Kolombiya (CO), Kuzey Kore (KP), Küba (CU), Laos (LA), Lesotho (LS), Letonya (LV), Liberya (LR), Lihtenştayn (LI), Litvanya (LT), Macaristan (HU), Madagaskar (MG), Makedonya (MK), Malavi (MW), Malezya (MZ), Meksika (MX), Mısır (EG), Moğolistan (MN), Moldova (MD), Monako (MC), Mozambik (MZ), Namibya (NA), Norveç (NO), OAPI*** (Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı) (OA), Özbekistan (UZ), Pakistan (PK), Polonya (PL), Portekiz (PT), Romanya (RO), Ruanda (RW), Rusya Fed. (RU), Samoa (WS), San Marino (SM), Sao Tome ve Principe (ST), Sırbistan (RS), Sierra Leone (SL), Singapur (SG), Sint Maarten (SX), Slovakya (SK), Slovenya (SI), Sudan (SD), Suriye (SY), Esvatini [Svaziland] (SZ), Tacikistan (TJ), Tayland (TH), Tunus (TN), Türkmenistan (TM), Trinidad ve Tobago (TT), Ukrayna (UA), Umman Sultanlığı (OM), Vietnam (VN), Yeni Zelanda (NZ), Yunanistan (GR), Zambiya (ZM), Zimbabve (ZW)

 • *Avrupa Birliği (EM) başvurusu birliğe üye 27 ülkeyi kapsamaktadır. İngiltere (GB) Avrupa Birliği üyeliğinden ayrıldığı için ayrı olarak seçilmelidir.
 • **Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’da başvuru yapmak için için Benelüks (BX) seçilmelidir.
 • ***OAPI (Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı) başvurusu örgüte üye 17 ülkeyi kapsamaktadır.
madrid Placeholder
madrid

Avrupa Birliği’ne (AB) üye 27 ülkenin tamamında geçerli olan, tek bir başvuruyla koruma sağlayan sistemdir. Yeni üye ülkelerin eklenmesiyle tescil kendiliğinden genişleyecektir. Başvuru işlemleri, doğrudan merkezi Alicante, İspanya olan Avrupa Birliği Sınai Mülkiyet Hakları Ofisi’ne (EUIPO) yapılmaktadır.

Ülke seçimi mümkün olmayıp herhangi bir üye ülkede olası ret kararı tüm başvurunun reddedilmesine sebep olacaktır. Ret kararı ile başvuru, ulusal başvuruya dönüştürülebilir. Marka tescil edildikten sonra 5 yıl süre ile kullanılmaması durumunda, markanın iptali söz konusu olabilecektir. Markanın sadece tek bir ülkede kullanılması da markanın iptali yönünde risk oluşturabilir.

Üye ülkeler:

Almanya (DE), Avusturya (AT), Belçika (BE), Bulgaristan (BG), Çekya (CZ), Danimarka (DK), Estonya (EE), Finlandiya (FI), Fransa (FR), GKRY (CY), Hırvatistan (HR), Hollanda (NL), İrlanda (IE), İspanya (ES), İsveç (SE), İtalya (IT), Letonya (LV), Litvanya (LT), Lüksemburg (LU), Macaristan (HU), Malta (MT), Polonya (PL), Portekiz (PT), Romanya (RO), Slovakya (SK), Slovenya (SI), Yunanistan (GR)

euipo Placeholder
euipo

Merkezi Yaoundé, Kamerun olan Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı (Organisation Africaine de la Propriete Intellectuelle) Fransızca konuşulan Afrika ülkelerinde geçerli bir sistemdir. Tek başvuru ile tüm üye ülkelerde koruma sağlanmaktadır. Ülke seçimi mümkün olmayıp olası ret kararı tüm ülkeleri etkilemektedir.

Üye ülkeler:

Benin (BJ), Burkina Faso (BF), Çad (TD), Ekvator Ginesi (GQ), Fildişi Sahili (CI), Gabon (GA), Gine (GN), Gine-Bissau (GW), Kamerun (CM), Komor (KM),  Kongo (CG), Mali (ML), Moritanya (MR), Nijer (NE), Orta Afrika Cumhuriyeti (CF), Senegal (SN), Togo (TG)

oapi Placeholder
oapi

Merkezi Harare, Zimbabwe olan Afrika Bölgesel Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı (African Regional Intellectual Property Organization) İngilizce konuşulan Afrika ülkelerinde geçerli bir sistemdir. Tek başvuru ile tüm üye ülkelerde koruma sağlanmaktadır. Ülke seçimi söz konusu olup olası ret kararı seçilen tüm ülkeleri etkilemektedir.

Üye ülkeler:

Botsvana (BW), Lesotho (LS), Liberya (LR), Malavi (MW), Mozambik (MZ), Namibya (NA), Sao Tome ve Principe (ST), Svaziland (SZ), Tanzanya (TZ), Uganda (UG), Zimbabve (ZW)

aripo (tm) Placeholder
aripo (tm)

Doğrudan ulusal başvuru, herhangi bir uluslararası veya bölgesel sisteme dahil olmayan ülkelerde yapılabilecek başvuru şeklidir. Az sayıda ülkede başvuru düşünüldüğünde veya başvurusu yapılacak ülkenin herhangi bir sisteme dahil olmadığı durumlarda tercih edilir.

Koruma, ancak tescil ile sağlanabilecektir.

Marka araştırması, marka tescil işleminin ilk ve en önemli basamağıdır.

Başvuru yapılmadan önce riskleri minimize etmek adına başvuru düşünülen ülkelerde veri kaynakları üzerinden benzerlik araştırması yapılması tavsiye edilmektedir. Çıkan sonuçlar başvurunun hangi sistem ile yapılabileceği konusunda yardımcı olacak ve sonuçlara göre yol haritası hazırlanabilecektir.

Ürünlerinizin ihracatını gerçekleştirdiğiniz hedef pazarlarınızda, satış ve sonrasında problem yaşanmaması için tescil işlemlerinizi gerçekleştirmeyi unutmayın.

WIPO Madrid Üye Listesi formuna ulaşmak için tıklayın.

Anadolu Patent olarak uluslararası marka tescili için istenen evraklar*:

 • Marka yurtiçinde tescilli ise marka tescil numarası veya marka tescil belgesi,
 • Başvuru şirket adına olacaksa Ticaret Sicili Gazetesi (En son unvanı ve adresi gösterir)
 • Başvuru şahıs adına olacaksa nüfus cüzdan ve TC Kimlik Kartı sureti (TC Kimlik no’su olmalıdır)
 • Vergi Levhası veya vergi dairesini ve no’sunu gösterir belge
 • Oda Sicil Kayıt sureti
 • Marka logosu (eğer varsa tercihen .jpg formatında)
 • Markanın kullanılmak istendiği sektörler
 • Vekaletname
* Başvuru evrakları ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Başvuru talep ülkelerin bilgisini bize iletmeniz ile evrak listesi netleşecektir.

Tescil için başvurusu yapılmış marka başvurularının, ilgili ülke ofisi marka bülteninde ilan süresi içerisinde, hak sahipliği iddiası ile hak sahibinin itiraz etme hakkı vardır. Yapılan itirazlar ilgili ülke ofisi uzmanları tarafından değerlendirilerek başvurular reddedilebilir.

İtiraz işlemlerindeki en önemli nokta, hak sahipliğini ispatlayan delil niteliğindeki evraklarla birlikte kazanılmış tecrübe ve hukuki kaynakların birleşmesi ile hazırlanan itiraz dilekçeleridir.

İlgili ülke ofisleri tarafından tescil edilen markalar başvuru tarihinden itibaren 10 yıl* süre ile korunur. 10’ar yıllık* sürelerle yenilemek suretiyle koruma süresini sınırsız olarak uzatmak mümkündür.

*Ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

Marka haklarınızın korunması konusunda bir sorun yaşamamak için, başvuru sahibinin unvan, nev’i ve adres değişiklikleri; marka üzerinde devir, lisans, birleşme, bölünme veya miras yoluyla hak sahipliği değişiklikleri ile haciz ve rehin gibi işlemlerin ilgili ülke ofisleri nezdinde sicile kaydedilmesi gerekir.

Devir ve lisans işlemleri için noter onaylı sözleşmenin sunulması gerekmektedir.

Marka başvurularında, uluslararası geçerliliği olan 45 sınıftan oluşan Nis Mal/Hizmet sınıflandırma sistemi* kullanılmaktadır.

*Ülkelere göre sınıflandırma versiyonları farklılık gösterebilir.
Bilgi Talebi