ULUSLARARASI TASARIM

Uluslararası tasarım başvurusu nedir?

Tasarımlar yalnızca tescil edildikleri ülkelerde korunurlar. Tasarım sahiplerinin tasarımlarını korumak istedikleri ülkelerde de tescil ettirmeleri gerekmektedir. Yurtdışında tasarım tescili için 5 farklı sistem bulunmaktadır. Aynı anda pek çok ülkede başvuru imkanı sağlayan sistemlerle, tek bir dilde tek bir başvuru yapılarak evrak işleri ciddi anlamda azalmakta, zaman ve özellikle maliyet açısından avantajlar oluşmaktadır.

ANADOLU PATENT olarak biz, yurtiçinde tescilli veya tescilsiz mevcut tasarımlarınızı yurtdışında belirlediğiniz, özellikle İHRACAAT yaptığınız ülkelerde tescil hizmeti ile tasarımlarınızın korunmasını sağlamaktayız.

Tescilin avantajları?

 • Tasarım Tescil Belgesi ile tasarımlarınız resmiyet kazanır.
 • Tescilsiz tasarım ve taklitlere karşı işletmenizi ve ürünlerinizi korur.
 • Tasarımlarınızın izinsiz kullanımı neticesinde oluşan haksız kazanç girişimlerini engeller ve yaptırımların uygulanmasına imkan sağlar.
 • Devlet hibe ve desteklerinden yararlanılmasını sağlar.
 • Ticari hayatınızda rakipleriniz karşısında riskleri yok eder.
 • İhracat esnasında olası uyuşmazlık risklerini engeller.
 • Ürünlerinizin değerini ve işletmenizin rekabet gücünü arttırır.

Türkiye dahil 65+ ülkenin üye olduğu bir sistemdir. Tek bir başvuru ile istenildiği kadar ülke seçilebilir. Başvuru işlemleri merkezi Cenevre, İsviçre olan Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) tarafından yürütülmektedir.

Yapılacak başvuru için Türkiye’de aynı tasarım ile bir başvuru ya da tescil zorunluluğu bulunmamaktadır.

İşlemlerin tek bir kurum tarafından yürütülüyor olmasından kaynaklı daha kolay olması, maliyetin ve evrak sayısının azlığı ile doğrudan yapılacak ulusal başvurulara göre daha avantajlıdır.

Üye ülkeler:

ABD (US), Almanya (DE), Arnavutluk (AL), Avrupa Birliği* (EM), Azerbaycan (AZ), Belarus (BY), Belize (BZ), Benelüks** (BX), Bosna Hersek (BA), Botsvana (BW), Brunei Darussalam (BN), Bulgaristan (BG), Danimarka (DK), Ermenistan (AM), Estonya (EE), Finlandiya (FI), Fransa (FR), Gana (GH), Güney Kore (KR), Gürcistan (GE), Hırvatistan (HR), İngiltere (GB), İspanya (ES), İsrail (IL), İsviçre (CH), İzlanda (IS), Jamaika (JM), Japonya (JP), Kamboçya (KH), Kanada (CA), Karadağ (ME), Kırgızistan (KG), Kuzey Kore (KP), Letonya (LV), Lihtenştayn (LI), Litvanya (LT), Macaristan (HU), Makedonya (MK), Meksika (MX), Mısır (EG), Moğolistan (MN), Moldova (MD), Monako (MC), Namibya (NA), Norveç (NO), OAPI*** (Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı) (OA), Polonya (PL), Romanya (RO), Ruanda (RW), Rusya Fed. (RU), Samoa (WS), San Marino (SM), Sao Tome ve Principe (ST), Sırbistan (RS), Singapur (SG), Slovenya (SI), Surinam (SR), Suriye (SY), Tacikistan (TJ), Tunus (TN), Türkiye (TR), Türkmenistan (TM), Ukrayna (UA), Umman (OM), Vietnam (VN)

 • *Avrupa Birliği (EM) başvurusu birliğe üye 27 ülkeyi kapsamaktadır. İngiltere Avrupa Birliği üyeliğinden ayrıldığı için ayrı olarak seçilmelidir.
 • **Benelüks (Belçika, Lüksemburg, Hollanda) başvurusu 3 ülkeyi kapsamaktadır.
 • ***OAPI (Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı) başvurusu örgüte üye 17 ülkeyi kapsamaktadır.
hague Placeholder
hague

Avrupa Birliği’ne (AB) üye 27 ülkenin tamamında geçerli olan, tek bir başvuruyla koruma sağlayan sistemdir. Yeni üye ülkelerin eklenmesiyle tescil kendiliğinden genişleyecektir. Başvuru işlemleri, doğrudan merkezi Alicante, İspanya olan Avrupa Birliği Sınai Mülkiyet Hakları Ofisi’ne (EUIPO) yapılmaktadır. Tescil belgesi AB’ye üye tüm ülkeleri kapsamaktadır.

Üye ülkeler:

Almanya (DE), Avusturya (AT), Belçika (BE), Bulgaristan (BG), Çekya (CZ), Danimarka (DK), Estonya (EE), Finlandiya (FI), Fransa (FR), GKRY (CY), Hırvatistan (HR), Hollanda (NL), İrlanda (IE), İspanya (ES), İsveç (SE), İtalya (IT), Letonya (LV), Litvanya (LT), Lüksemburg (LU), Macaristan (HU), Malta (MT), Polonya (PL), Portekiz (PT), Romanya (RO), Slovakya (SK), Slovenya (SI), Yunanistan (GR)

euipo Placeholder
euipo

Merkezi Yaoundé, Kamerun olan Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı (Organisation Africaine de la Propriete Intellectuelle) Fransızca konuşulan Afrika ülkelerinde geçerli bir sistemdir. Tek başvuru ile tüm üye ülkelerde koruma sağlanmaktadır. Ülke seçimi mümkün olmayıp olası ret kararı tüm ülkeleri etkilemektedir.

Üye ülkeler:

Benin (BJ), Burkina Faso (BF), Çad (TD), Ekvator Ginesi (GQ), Fildişi Sahili (CI), Gabon (GA), Gine (GN), Gine-Bissau (GW), Kamerun (CM), Komor (KM),  Kongo (CG), Mali (ML), Moritanya (MR), Nijer (NE), Orta Afrika Cumhuriyeti (CF), Senegal (SN), Togo (TG)

oapi Placeholder
oapi

Merkezi Harare, Zimbabwe olan Afrika Bölgesel Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı (African Regional Intellectual Property Organization) İngilizce konuşulan Afrika ülkelerinde geçerli bir sistemdir. Tek başvuru ile tüm üye ülkelerde koruma sağlanmaktadır. Ülke seçimi söz konusu olup olası ret kararı seçilen tüm ülkeleri etkilemektedir.

Üye ülkeler:

Botsvana (BW), Gambiya (GM), Gana (GH), Kenya (KE), Lesotho (LS), Liberya (LR), Malavi (MW), Mozambik (MZ), Namibya (NA), Ruanda (RW), Sierra Leone (SL), Sao Tome ve Principe (ST), Somali (SO), Sudan (SD), Svaziland (SZ), Tanzanya (TZ), Uganda (UG), Zambiya (ZM), Zimbabve (ZW)

aripo Placeholder
aripo

Doğrudan ulusal başvuru, herhangi bir uluslararası veya bölgesel sisteme dahil olmayan ülkelerde yapılabilecek başvuru şeklidir. Az sayıda ülkede başvuru düşünüldüğünde veya başvurusu yapılacak ülkenin herhangi bir sisteme dahil olmadığı durumlarda tercih edilir. Koruma kapsamı, tescilin yapılacağı ülke ile sınırlıdır.

Koruma, ancak tescil ile sağlanabilecektir.

Tasarım araştırması güç olmakla birlikte tasarım sınıfı, tasarıma ait anahtar kelimeler, başvuru sahibi bilgileri üzerinden araştırma yürütmek mümkündür. Çıkan sonuçlar tasarım tescil işlemi için kaynak niteliği taşımaktadır.

Başvuru yapılmadan önce riskleri minimize etmek adına başvuru düşünülen ülkelerde veri kaynakları üzerinden benzerlik araştırması yapılması tavsiye edilmektedir. Çıkan sonuçlar başvurunun hangi sistem ile yapılabileceği konusunda yardımcı olacak ve sonuçlara göre yol haritası hazırlanabilecektir.

Ürünlerinizin ihracatını gerçekleştirdiğiniz hedef pazarlarınızda, satış ve sonrasında problem yaşanmaması için tescil işlemlerinizi gerçekleştirmeyi unutmayın.

WIPO Hague Üye Listesi formuna ulaşmak için tıklayın.

Anadolu Patent olarak uluslararası tasarım tescili için istenen evraklar*:

 • Başvuru şirket adına olacaksa Ticaret Sicili Gazetesi (En son unvanı ve adresi gösterir)
 • Başvuru şahıs adına olacaksa nüfus cüzdan ve TC Kimlik Kartı sureti (TC Kimlik no’su olmalıdır)
 • Vergi Levhası veya vergi dairesini ve no’sunu gösterir belge
 • Oda Sicil Kayıt sureti
 • Tasarımcı bilgileri
 • Tasarım resimleri (tercihen .jpg formatında)
 • Tasarım açıklamaları
 • Vekaletname
* Başvuru evrakları ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Başvuru talep ülkelerin bilgisini bize iletmeniz ile evrak listesi netleşecektir.

Tescil için başvurusu yapılmış tasarım başvurularının, ilgili ülke ofisi tasarım bülteninde ilan süresi içerisinde, hak sahipliği iddiası ile hak sahibinin itiraz etme hakkı vardır. Yapılan itirazlar ilgili ülke ofisi uzmanları tarafından değerlendirilerek başvurular reddedilebilir.

İtiraz işlemlerindeki en önemli nokta, hak sahipliğini ispatlayan delil niteliğindeki evraklarla birlikte kazanılmış tecrübe ve hukuki kaynakların birleşmesi ile hazırlanan itiraz dilekçeleridir.

İlgili ülke ofisleri tarafından tescil edilen tasarımlar başvuru tarihinden itibaren 5 yıl* süre ile korunur. 5’er yıllık* sürelerle yenilemek suretiyle koruma süresini 5 defa* uzatmak mümkündür.

*Ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

Tasarım haklarınızın korunması konusunda bir sorun yaşamamak için, başvuru sahibinin unvan, nev’i ve adres değişiklikleri; tasarım üzerinde devir, lisans, birleşme, bölünme veya miras yoluyla hak sahipliği değişiklikleri ile haciz ve rehin gibi işlemlerin ilgili ülke ofisleri nezdinde sicile kaydedilmesi gerekir.

Devir ve lisans işlemleri için noter onaylı sözleşmenin sunulması gerekmektedir.

Tasarım başvurularında, uluslararası geçerliliği olan Lokarno sınıflandırma sistemi* kullanılmaktadır.

*Ülkelere göre sınıflandırma farklılık gösterebilir.
Bilgi Talebi